Гострий риносинусит

Гострий риносинусит (ОРС) - це захворювання, пов'язане з розвитком запалення слизової оболонки порожнини носа та приносових пазух з проявом декількох характерних клінічних симптомів тривалістю до 12 тижнів. 

Синусит в ізольованій формі (без риніту) мало зустрічається. Виняток – випадки розвитку синуситу одонтогенного походження. 

  Патогенез розвитку риносинуситу включає кілька ланок:

  • зміни реологічних властивостей слизового секрету в порожнині носоглотки;

  • порушення мукоциліарного кліренсу;

  • зниження місцевої імунної відповіді.

Основною причиною розвитку риносинуситу є вплив вірусних агентів (80% всіх випадків) або бактерій на організм людини. Саме до клітин слизової оболонки носоглотки тропи реовірус, риновірус, аденовірус, коронавірус.

З бактерій найчастіше при риносинусіті зустрічається Streptococcus pneumonia як збудник як у дорослого населення, так і у дітей. 

Діагностика

 При зверненні до лікаря-оториноларингологу з характерними скаргами можуть знадобитися такі діагностичні маніпуляції, які ви зможете пройти у нас у клініці:

  1. Орофарінгоскопія (огляд порожнини рота та слизової оболонки глотки за допомогою шпателя), пальпація щелепно-лицьової області.

  2. Передня риноскопія (виконується за допомогою носового дзеркала).

  3. Ендоскопічне дослідження порожнини носоглотки.

  4. Як додаткові методи дослідження можуть бути використані: КТ або МРТ, бактеріологічні дослідження змивів, аспірату або мазка, а також лабораторні дослідження крові (C-реактивний білок, ШОЕ). 

В процессе осмотра или эндоскопии при РС обычно выявляются отек и гиперемия слизистой оболочки носоглотки, патологические выделения, стекающие по задней стенке глотки, а также слизистый или гнойный секрет в просвете среднего носового хода. 

Обратите внимание! МРТ, КТ и рентгенография придаточных пазух носа НЕ являются обязательными исследованиями для подтверждения диагноза “риносинусит”.

Клинические проявления ОРС:

  • чувство заложенности носа;

  • стекание слизи по задней стенке глотки;

  • выделение секрета (слизистого или гнойного) из полости носа;

  • ощущение тяжести и давления в области верхней челюсти (под глазами);

  • повышение температуры тела;

  • общая слабость и недомогание;

  • потеря обоняния и/или вкусовой чувствительности;

  • головные боли;

  • боль в горле.

Существует понятие “острого поствирусного риносинусита”, для которого характерно ухудшение общего состояния пациента через 5 суток после начала заболевания или отсутствие положительной динамики в течение 10 суток от начала болезни. 

Острый бактериальный синусит подтверждает наличие любых 3-х симптомов из нижеприведенных: 

  • односторонние выделения из носа гнойного характера + соответствующая “картина” при риноскопии;

  • локальная болезненность (преимущественно односторонняя);

  • лихорадка более 38 градусов;

  • высокие показатели СОЭ, С-реактивного белка крови;

  • двухфазное течение болезни (усугубление клинических проявлений после наступления улучшений). 

Степень тяжести острого РС обычно определяется по характеру клинических проявлений и самочувствию пациента. 

Как и при других заболеваниях, течение ОРС может осложняться, поэтому в случае присоединения следующих симптомов необходимо СРОЧНО обратиться к Лору Запорожье в клинике "Инмедико": появление отека мягких тканей на лице, сильные головные боли, двоение в глазах, экзофтальм, изменения остроты зрения, менингеальные симптомы. 

Лечение

Эффективное лечение острого риносинусита всегда базируется на препаратах, которые имеют точки приложения на звенья патогенеза болезни. 

Таким образом, при ОРС назначаются препараты с противоотечным и противовоспалительным действием, средства с секретолитическим и секретомоторным эффектом, антибактериальные и противовирусные препараты. 

В качестве монотерапии и комплексного лечения широко используются в лечении РС интраназальные кортикостероиды.

Протягом усього періоду запалення при ОРС рекомендовано елімінаційну терапію з використанням сольових розчинів для промивання порожнини носа (ізотонічні та гіпертонічні). У нашій клініці можливе виконання промивання порожнини носа Проетцем з використанням аспіратора, що в рази підвищує ефективність лікування.  

 Тяжкий перебіг риносинуситу з розвитком ускладнень, а також неефективність консервативної терапії є показанням для хірургічного вирішення проблеми.