Видалення чужорідних тіл Лор-органів у клініці "Інмедіко" м. Запоріжжя

1. Зовнішній слуховий прохід

З зовнішнього слухового проходу різні сторонні предмети найчастіше витягують у дітей, які засовують туди всілякі речі: насіння, намистинки, гвинтики, плодові кісточки, горошини, дрібні деталі конструктора і т.д. У дорослих сторонні тіла потрапляють у вуха зазвичай внаслідок травми чи неакуратної гігієни. Також до ЛОР Запоріжжя часто звертаються після відпочинку на природі — адже до чужорідних тіл відносяться комахи, що заповзли в зовнішній слуховий прохід.

а) Діагностика чужорідного тіла

Діагноз ставиться на підставі опитування пацієнта та огляду слухового проходу. Для визначення подальшої тактики лікування, перш за все, необхідно встановити вид стороннього тіла: чи є воно живим, чи є у нього гострі краї, чи може воно набухнути від рідини, чи робилися спроби видалити його самостійно і чи страждав на якісь захворювання вух раніше — усе це допомагає запобігти розвитку ускладнень.

b) Методи вилучення стороннього тіла (виконуються кваліфікованим лікарем).

  Промивання теплою водою. Для цього використовують шприц на 100-150 мл. Якщо стороннє тіло є набухаючим (горох або квасоля), то попередньо вливаються теплі краплі на спиртовій основі, через яку бобові «зморщуються», а також рідке масло, завдяки якому тіло може вислизнути.
  Якщо у вухо потрапила комаха, то у прохід вливається олія — комаха загине і перестане завдавати пацієнтові дискомфорту та болю.
  Якщо барабанна перетинка має перфорацію (таке буває, якщо пацієнт раніше проходив деякі види лікування захворювань вух), то промивання протипоказане. Також немає сенсу промивати прохід, якщо стороннє тіло його повністю перекриває, тому що вода не може проникнути за нього і, відповідно, вимити назовні.
  Якщо промивання не допомагає, то використовується або тупий гачок, який заводиться за стороннє тіло і проштовхує до виходу, або гострий, що протикає його і тягне назовні.


2. Стороннє тіло в носі

Найчастіше сторонні тіла у ніс потрапляють до дітей. Зазвичай це різні дрібні предмети - гудзики, монети, камінці і т.д.
Якщо стороннє тіло присутнє в носовій порожнині нещодавно, то пацієнта зазвичай турбує утруднене дихання з одного боку. При тривалому знаходженні порожнини носа до одностороннього дихання додається поява смердючих виділень з носа.
Якщо стороннє тіло потрапило в ніс нещодавно, його витяг не вимагає складних маніпуляцій. Іноді досить просто висморкатися, якщо це не допомогло - використовуються судинозвужувальні краплі і витягується предмет за допомогою інструмента. Після вилучення стороннього тіла симптоми поступово самоусуваються.

3. Стороннє тіло в горлянці

Найчастіше до медиків звертаються при попаданні в горлянку рибних кісток або уламків м'ясних кісточок. Інші предмети також найчастіше проникають у горлянку в процесі їди. У зоні ризику - люди з відсутністю зубів або з встановленим зубним протезом, через який контроль м'якого піднебіння вимкнено.
Також частою причиною потрапляння сторонніх тіл до цієї зони є поспішна їжа, неякісне пережовування їжі, звичка тримати в роті ручку або інше приладдя під час роботи.

Випадки потрапляння сторонніх предметів у горлянку кваліфікують за місцем локалізації:

  у носоглотці;
  у ротоглотці;
  у гортаноглотці.

У ротоглотці зазвичай застрягають дрібні або гострі предмети (риб'ячі кістки, уламки м'ясних кісток, скло). У гортаноглотці застрягають великі сторонні тіла: шматки не пережованої їжі, великі кістки, монети (зазвичай у дітей).
У носоглотку сторонні предмети потрапляють у поодиноких випадках.

a) Симптоми:
У ротовій частині — колючі локалізовані болі, що особливо яскраво проявляються при порожньому ковтку. Через подряпини та подряпини у пацієнта можуть деякий час зберігатися больові відчуття навіть після видалення стороннього тіла. Також є відчуття перешкоди в зоні знаходження стороннього предмета.

b) Діагностика:
Ротоглотка: у цій зоні стороннє тіло можна виявити під час огляду — про наявність проблеми говорять геморагії та порушення цілісності слизової оболонки. При глупі
боком занурення уламків у тканини мигдаликів їх можна виявити за допомогою пальпації.
Гортаноглотка: у цій зоні сторонні тіла виявляються за допомогою ларингоскопії.
Якщо виявити тіло методом непрямої ларингоскопії зірвалася, використовується пряма гипофарингоскопия. Металеві предмети виявляються шляхом рентгеноскопії.

c) Вилучення:
Для видалення стороннього предмета його потрібно бачити. Проведення сліпих маніпуляцій та «проштовхування» предметів далі протипоказані. У ротоглотці предмети видаляються за допомогою пінцету. Видалення предметів із гортані здійснюється під місцевою анестезією за допомогою спеціальних гортанних щипців та дзеркала.
Самостійні спроби видалення стороннього предмета можуть призвести до погіршення становища! Краще довіритися спеціалісту.